Wiązanie butów trekkingowych i turystycznych
W tym artykule chcę poruszyć temat wiązania butów. Mogło by się wydawać, że to umiejętność, którą zdobyli wszyscy w dzieciństwie, ale spotykam się na co dzień z problemami w tej kwestii. Myślę, że i Ty dowiesz się z tego artykułu czegoś nowego.
Dlaczego wiązanie butów trekkingowych i turystycznych jest takie ważne
Aby cieszyć się w pełni z wędrówki, podczas marszu nie powinno Ci nic przeszkadzać. Może się okazać, że zamiast podziwiać krajobrazy, będziesz się męczyć idąc z otarciami albo pęcherzami na stopach. Nawet najwygodniejsze buty potrafią „dokuczyć”, jeśli zawiążemy je nieprawidłowo, a co za tym idzie, odbiorą radość wędrowania. Dlatego warto wiedzieć jak zawiązać buty, żeby nie mieć powyższych problemów.

Zakładanie butów
Zakładanie butów trekkingowych czy turystycznych jest niby prostą czynnością, którą każdy potrafi wykonać. Jednak jest tu mały haczyk, o którym chcę powiedzieć.
Buty trekkingowe, a często i turystyczne są wewnątrz wyściełane tkaniną albo skórą, która nie powinna być śliska. Ma to na celu zapobieganie przesuwaniu się nogi w bucie, ale co to ma do zakładania butów? Niestety ma. Wpychając nogę do buta, skarpeta jest mocno naciągana na stopę. Powoduje to, że palce są ściśnięte, a to z kolei może powodować otarcia stopy oraz doprowadzić do przetarcia skarpety. Ma to szczególne znaczenie w przypadku używania grubych skarpet. Oto rady, jak temu zapobiec:
Przy wkładaniu but powinien być dobrze rozsznurowany
Użyj łyżki do butów – pięta skarpety nie będzie naciągana
Włóż stopę do buta jak najdalej możesz tak, żeby poczuć czubkami palców koniec buta.
Cofnij stopę do samej pięty i zawiąż but.
Jeśli nadal czujesz ucisk w palcach, jeszcze raz przesuń stopę do przodu i cofnij.
To powinno pomóc w odpowiednim ułożeniu stopu ze skarpetą w bucie.
Wiązanie butów trekkingowych i turystycznych
Buty należy wiązać na siedząco. Usiądź i cofnij stopę do końca buta tak, żeby poczuć piętą zapiętkę. W takiej pozycji dopiero można przystąpić do zawiązania sznurowadeł. Naciągnij po kolei sznurówki pomiędzy poszczególnymi oczkami/haczykami i je zawiąż. Należy to wykonać na tyle mocno, żeby stopa nie przesuwała się w bucie. Jednak nie za mocno, bo to doprowadzi do zahamowania krążenia. Będą Ci drętwieć stopy, a w chłodniejsze dni dojdzie do tego uczucie zimna. Potrzebny jest złoty środek. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się zatrzymać i poprawić wiązanie. Z czasem nabędziesz wprawy i bez problemów zawiążesz buty w idealny dla Ciebie sposób.

Co zrobić, kiedy buty się rozwiązują
Nie raz widziałem jak uczestnicy wędrówki musieli wiązać buty kilka a nawet kilkanaście razy w ciągu jednego dnia. Przyczyną takiej sytuacji były za mało elastyczne lub za śliskie sznurowadła. Wiadomo, że sporadycznie ktoś nosi zapasowe sznurówki na wymianę. Co zrobić w takiej sytuacji? Zawiązać buty innymi węzłami. Pierwszy z nich zwany jest węzłem chirurgicznym. Oto jak go zawiązać:
zacznij tak jak zwykle przeplatając sznurówki wokół siebie
teraz wykonaj jeszcze jeden oplot jednej sznurówki wokół drugiej
zawiąż zwyczajną kokardkę.
Dodatkowy oplot sznurowadła zwiększa tarcie i zmniejsza naprężenia na węźle, co zapobiega rozwiązywaniu buta.
Jeśli to nie pomoże jest jeszcze jeden węzeł, który jeszcze bardziej zapobiega rozwiązywaniu się sznurówek. Jest to turkusowy żółw. Przedstawię wykonanie tego węzła w paru krokach:
zacznij tak jak przy wiązaniu poprzedniego węzła z dodatkowym oplotem sznurowadeł
zrób dwie kokardki i zapleć je dwukrotnie wokół siebie tak, jak w punkcie wyżej
zaciśnij węzeł
Zarówno przy pierwszym jak i przy drugim węźle należy zwrócić uwagę aby nie wyszedł Ci węzeł babski z pętelkami, ale węzeł płaski z pętelkami. Innymi słowy, jeśli sznurowadło wchodzi do wewnątrz węzła z jednej strony, to również z drugiej strony powinno wchodzić do węzła. Węzeł powinien być symetryczny.






Okienka, czyli dopasowanie sznurowania butów do kształtu stopy
Czasami zdarza się, że ktoś ma dość nietypową stopę, np. wysoką na podbiciu albo szeroką. W takim wypadku można przy sznurowaniu butów zastosować tzw. okienko. Jeśli masz szeroką stopę zrób okienko za pierwszy lub drugim oczkiem. Jeśli masz wysoką stopę na podbiciu, to zrób okienko wyżej w miejscu, gdzie but cię uciska. Jeśli masz stopę nietypowo szeroką w placach, zacznij wiązanie od drugiego oczka. Jeśli Twoja stopa jest wąska, to dobrze ściśnij sznurowadła tam gdzie są oczka, następnie zastosuj połowę węzła chirurgicznego (podwójnie zapleć sznurówki), ściśnij mocno, zasznuruj sznurowadła na haczykach i zawiąż.

Do czego służy dodatkowa dziurka w butach turystycznych
Na koniec ciekawostka. W krótkich butach trekkingowych, turystycznych, sportowych, a czasem innych jest dodatkowa dziurka. Często jest pomijana przy ich sznurowaniu. Okazuje się, że jest całkiem użyteczna i pozwala lepiej dopasować but do stopy. Na czym rzecz polega? Wystarczy zamiast przewlekać sznurowadło przez dziurkę po przeciwnej stronie, przewlec je przez tą ostatnią dziurkę po tej samej stronie tworząc pętelkę. To samo należy zrobić z drugiej strony, a następnie przewlec końce sznurówek przez przeciwległe pętelki. W takim przypadku but lepiej trzyma stopę i zapobiega jej przesuwaniu w nim.
Jeśli masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia, a może masz jeszcze inne problemy przy wiązaniu butów, to zapraszam do komentowania artykułu.

Zachęcam do lektury innych artykułów
Góra Zelejowa w zimowej odsłonie
Góra Zelejowa w zimowej scenerii Parę kilometrów na północ od Chęcin rozciąga się Pasmo Zelejowskie...
Czytaj dalej...Obostrzenia w turystyce pieszej obowiązujące do 31 stycznia 2021 roku
Obostrzenia w turystyce pieszej obowiązujące do 31 stycznia 2021 roku Od marca 2020 roku mamy...
Czytaj dalej...Dni wolne od pracy w 2021 roku
Dni wolne od pracy w 2021 roku, czyli kiedy planować piesze wycieczki Często zdarza się,...
Czytaj dalej...Szlaki turystyczne – kolory mają znaczenie
Szlaki turystyczne – kolory mają znaczenie Praktycznie każdy w swoim życiu zetknął się ze szlakami...
Czytaj dalej...