Turystyka piesza czy nordic walking?

Dla wielu turystyka piesza i nordic walking jest tym samym. Inny widzę między nimi duże różnice. Turystyka piesza ma wielu zwolenników. Nordic walking także uprawia wiele osób. Czym się różnią, w czym są podobne i co wybrać? Być może jesteś na początku swojej przygody z chodzeniem i zastanawiasz się jaka forma chodzenia będzie dla Ciebie odpowiednia. A może jesteś już praktykiem w jednej z tych dziedzin i masz ochotę spróbować tej drugiej. Chcę w tym miejscu przybliżyć oba tematy i odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Nordic walking

Nordic walking jest formą rekreacji, która polega na marszu przy użyciu specjalnych kijów. W skrócie można to nazwać chodzeniem z kijami. Najczęściej chodzenie z kijami odbywa się po twardej nawierzchni, takiej jak asfalt czy kostka brukowa.

Osoby uprawiające nordic walking angażują większą partię mięśni, niż przy zwykłym chodzeniu, ale mniej intensywnie. Wysiłek także jest intensywniejszy. Zwiększa się przez to ilość spalanych kalorii.

Przy uprawianiu nordic walkingu istotna jest prawidłowa technika. Przy jej zachowaniu podczas treningu, ta aktywność ma zbawienny wpływ na organizm ćwiczącego. Między innymi rozwija mięśnie nóg, ramion, klatki piersiowej i brzucha. Usprawnia układ oddechowy i krwionośny. Zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu. W porównaniu ze zwykłym marszem odciąża stawy, układ barkowy oraz kręgosłup.

nordic walking - piechur

Turystyka piesza

Turystyka piesza jest także pewnego rodzaju formą aktywności fizycznej. Jednak bliżej jej do formy spędzania wolnego czasu. Bardziej jest to sposób na wypoczynek, odstresowanie, forma spotkań z ludźmi, poznawania nowych miejsc i obcowania z naturą.

Więcej o turystyce pieszej znajdziesz tutaj.

Turystyka piesza i nordic walking – podobieństwa

Kila słów o podobieństwach. I turystyka piesza i nordic walking są formami aktywności fizycznej. Jedno i drugie może uprawiać praktycznie każdy bez względu na wiek, czy kondycję fizyczną. Także obie mają dobry wpływ na organizmy tych, którzy je uprawiają. Jedno i drugie polega na chodzeniu na świeżym powietrzu.

Turystyka piesza i nordic walking – różnice

Mimo wielu podobieństw turystykę pieszą i nordic walking wiele różni. Przede wszystkim nordic walking to rodzaj sportu. Chodzenie jest celem samym w sobie. Najczęściej osoby uprawiające marsz z kijami chodzą po utwardzonych nawierzchniach, chodnikach, asfalcie czy kostce brukowej. Bez pomocy specjalnych kii nie można uprawiać nordic walkingu. Trasy, które pokonują osoby chodzące z kijami, są często przez nie powtarzane i nie są zbyt długie.

Turystyka piesza odróżnia od nordic walkingu przede wszystkim filozofia. Chodzenie nie jest celem samym w sobie. W prawdzie jest to forma aktywności fizycznej, ale przed wszystkim jest to sposób spędzania wolnego czas. Sposób na poznawanie nowych miejsc, forma spotkań z bliskimi, znajomymi czy rodziną. Jest to również forma obcowania z przyrodą. Trasy wycieczek pieszych rzadko się powtarzają. Osoby uprawiające turystykę pieszą lubią zwiedzać świat, ten bliski i ten daleki. Dla niektórych jest to motor napędowy w życiu, dla innych odskocznia od dnia codziennego i forma wypoczynku.

Turystyka piesza i nordic walking – co wybrać?

Proponuję pogodzenie tych dwóch dyscyplin. Jeżeli Twoją pasją jest turystyka piesza, to przecież nie zawsze możesz sobie pozwolić na całodniową wyprawę. Ale możesz sobie pozwolić na 2 – 3 razy w tygodniu na godzinną aktywność. Nordic walking pozwoli Ci utrzymać dobrą kondycję a nawet ją poprawić. Przyda Ci się to podczas dłuższych wypraw.

Natomiast, jeśli uprawiasz nordic walking, to urozmaić sobie trasy. Zamiast chodzenia po osiedlu, może podjedź samochodem i pójdź tam, gdzie są piękne widoki, las, rzeka itd. Poczuj naturę, oczyść umysł, oddal od siebie codzienne troski, odpocznij patrząc na zachód słońca. A może od czasu do czasu zdecydujesz się na dłuższy wypad z plecakiem?!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy/e
Odpowiedzi w treści
Wyświetl wszystkie komentarze