Szlaki turystyczne – kolory mają znaczenie

Praktycznie każdy w swoim życiu zetknął się ze szlakami turystycznymi. Są one wyznaczone w lasach, górach, prowadzą przez łąki a nawet po ulicach miast. Towarzyszą praktycznie każdemu turyście pieszemu podczas jego wędrówek. Ale czy wiesz jaka jest definicja szlaku, kto się nimi opiekuje, jakie są rodzaje szlaków turystycznych? Czy wiesz jak się zachować, jeśli zejdziesz ze szlaku i zgubisz drogę?

Tu znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Szlaki turystyczne – definicja, historia i rodzaje

Definicja szlaku turystycznego wg PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze): szlakiem turystycznym jest wytyczona i oznakowana jednolitymi znakami (symbolami) wyposażona w urządzenia i znaki informacyjne trasa wędrówki zapewniająca bezpieczne jej przebycie turyście o przeciętnym poziomie umiejętności i doświadczeniu bez względu na porę roku i poza ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Pierwsze szlaki turystyczne w Polsce zostały wytyczone w 1887 roku w Tatrach przez Towarzystwo Tatrzańskie, a od 1950 roku opiekę nad szalkami sprawuje PTTK.

Rodzaje szlaków turystycznych w Polsce:

 • piesze (nizinne i górskie)

 • narciarskie

 • rowerowe

 • konne

 • kajakowe

Zajmijmy się pierwszym rodzajem – szlakami pieszymi.

szlaki turystyczne piechur

Szlaki turystyczne – kolory

Szlaki turystyczne piesze występują w pięciu kolorach:

 • czerwonym

 • niebieskim

 • zielonym

 • żółtym

 • czarnym

Kolory szlaków mają następujące znaczenie:

 • czerwony – oznacza szlak główny, który jest najatrakcyjniejszy pod względem krajobrazów, piękna przyrody i miejsc wartych zobaczenia

 • niebieski – oznacza szlak dalekobieżny, najczęściej nie wykracza poza dany region

 • zielony – oznacza krótki szlak i najczęściej prowadzi najkrótszą drogą do atrakcyjnych miejsc w regionie

 • żółty – oznacza krótki szlak, który łączy inne szlaki lub dojścia od szlaków do atrakcji turystycznych

 • czarny – oznacza krótki szlak, najczęściej dojście do wyznaczonych miejsc.

Jak widać, kolory pieszych szlaków nie oznaczają trudności w ich pokonywaniu tak, jak jest w przypadku szlaków narciarskich.

szlaki turystyczne-piechur

Szlaki turystyczne – oznaczenia

Oznaczenia szlaków są bardzo intuicyjne i najczęściej nie nastręczają problemów z ich interpretacją.

Podstawowe oznaczenie składa się z trzech poziomych pasów: dwóch białych zewnętrznych i jednego środkowego w kolorze szlaku.

Początek i koniec szlaku oznacza się kołem z białą obwódką i środkiem o kolorze danego szlaku. Koło ma średnicę 10 cm, a środek – 4 cm.

Istnieją też oznaczenia zmiany kierunków: znak skrętu oraz strzałka. Myślę, że nie trzeba przybliżać tych znaków.

W miejscach większego zgrupowania turystów, np. w miejscu łączenia szlaków, często można spotkać tablice ze schematami szlaków oraz tabliczki kierunkowe z nazwami miejsc oraz odległością (szlaki nizinne) lub szacowanym czasem do przebycia drogi (szlaki górskie) do wyznaczonych celów.

Moim zdaniem oznakowanie jest bardzo przejrzyste i nie powinno sprawiać kłopotów z jego odczytaniem.

szlaki turystyczne piechur

Co zrobić jeśli zejdziesz ze szlaku i zgubisz drogę

Jakość oznaczeń na szlakach turystycznych znacznie się poprawiła w ostatnich latach. Niemniej jednak chyba każdy, kto dłuższy czas uprawia turystykę pieszą, zgubił się i miał z tego powodu mniejsze lub większe problemy.

Pomimo tego, że niszczenie oznaczeń szlaków jest karalne, zdarza się, że czy to pracownicy Lasów Państwowych, czy też złodzieje drewna lub zwykli wandale, niszczą oznaczenia lub ścinają drzewa ze znakami. To może przyczynić się do zejścia ze szlaku. Co w takim wypadku zrobić?

Zasada oznaczeń szlaków mówi, że jeden znak od drugiego nie może znajdować się w większej odległości, niż 200m. Jest bardzo mało prawdopodobne, że „zniknie” więcej niż jedno oznaczenie obok siebie. Dlatego, jeśli przejdziesz około 400 metrów i nie napotkasz kolejnego znaku, zawróć. Idź do miejsca, gdzie minąłeś ostatni znak i rozejrzyj się. Zwróć uwagę czy po drodze nie minąłeś jakiegoś rozgałęzienia ścieżek. Jeśli tak pójdź tamtą ścieżką i prawdopodobnie znajdziesz tam kolejny znak. Jeśli takich rozgałęzień jest więcej, należy zbadać je po kolei, aż znajdziesz następne oznaczenie.

Taka taktyka pomoże Ci w ogromnej większości na powrót na szlak.

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się z tego tekstu czegoś nowego, co pomoże Ci w Twoich wędrówkach.

Zapraszam do komentowania powyższego tekstu.

Do zobaczenia na szlaku!

Zachęcam do lektury innych artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy/e
Odpowiedzi w treści
Wyświetl wszystkie komentarze