Planowanie trasy na jednodniową wycieczkę pieczą

Jednym z ważniejszych elementów udanej wyprawy jest właściwe zaplanowanie trasy. Niewłaściwie dobrana trasa, monotonna, bez atrakcji, zbyt krótka lud za długa może stać się powodem tego, że wycieczka skończy się niepowodzeniem. Natomiast dobrze zaplanowana trasa jest jednym z ważniejszych elementów udanej wyprawy pieszej.

Poniżej podpowiem co należy przeanalizować, żeby wybrać optymalną trasę.

Jak zaplanować trasę na jeden dzień

Dla wielu wybór jednodniowej trasy jest sprawą prostą, a innym sprawia to duże trudności. Oto czynniki, które powinniśmy wziąć po uwagę przy planowaniu trasy:

  • wybór celu wycieczki

  • atrakcje i ciekawe miejsca do zobaczenia

  • czas przeznaczony na wyprawy

  • logistyka, czyli ewentualny dojazd i powrót

  • możliwości uczestników

Poniżej omówię każde z tych zagadnień.

planowanie trasy - piechur

Szlaki turystyczne i ich rola przy wyznaczaniu celu wycieczki

Często chcesz odwiedzić konkretne miejsca i tu nie ma problemu w wyborze celu. Bywa także, że czujesz potrzebę wyruszenia w drogę, ale nie bardzo wiesz dokąd pójść.

Poszukaj odpowiedzi na to pytanie w Internecie. Prawie wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca są tam opisane. Wybierz jedno lub kilka z nich i usiądź nad mapą papierową lub online (np. https://mapa-turystyczna.pl), żeby zaplanować trasę.

Szerzej o mapach piszę tutaj.

Najczęściej atrakcyjne miejsca znajdują się w pobliżu szlaków turystycznych. Prześledź, którym szlakiem, bądź szlakami można dojść do wyznaczonego celu. Popatrz czy w pobliżu są jeszcze inne atrakcje warte zobaczenia. Czasami warto wydłużyć nieco trasę albo zmienić jej przebieg, żeby zobaczyć stary kamieniołom, pomnik przyrody czy wejść na wzgórze, skąd można podziwiać piękną panoramę okolicy.

Co pomoże nam w drodze i na co zwrócić uwagę

Staraj się, żeby trasa w całości przebiegała po szlaku turystycznym. Z doświadczenia wiem, że łatwo się zgubić, jeśli trasa wiedzie po nieoznaczonych szlakami turystycznymi drogach. Oczywiście nie wszędzie da się dotrzeć szlakami, w takim wypadku zabierz ze sobą telefon z funkcją GPS, albo dedykowane urządzenie GPS. Pamiętaj, żeby zabrać również mapę turystyczną czy wydruk z mapy online.

Trzeba wziąć pod uwagę to, że nie wszędzie jest zasięg, nie tylko nadajników telefonii komórkowej, ale także nadajników GPS. Czasami spotykałem się z sytuację, że w gęstym lesie moje urządzenie do nawigacji satelitarnej gubiło sygnał.

Zwróć uwagę na poziom naładowania baterii w twoim urządzeniu. Nawet najlepszy telefon na świecie Ci nie posłuży, gdy padnie w nim bateria. Weź pod uwagę zabranie powerbanka. Urządzenie GPS to swoiste koło ratunkowe. Jeśli się zgubisz, pozwolić Ci ono odnaleźć właściwą drogę.

planowanie trasy - piechur

Rola czasu przy planowaniu trasy

W zdecydowanej większości Twoje wycieczki będą odbywać się wciągu dnia, kiedy jest widno. Trasa zaplanowana na 8 godzin będzie łatwa do przejścia w blasku słońca latem, ale zimą prawdopodobnie przez ostatnie 2 godziny będziesz pomagał sobie latarką. Dlatego należy wziąć pod uwagę długość dnia przy planowaniu trasy.

Kolejna rzecz to postoje, czas na przygotowanie posiłku w terenie, czas na ognisko i na zwiedzanie. Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę, żeby zdążyć przed zmrokiem. Przecież czas wycieczka nie składa się tylko z samego chodzenia. Składa się z sumy czasów poświęconych na chodzenie i wcześniej wymienionych elementów. Weź to wszystko pod uwagę.

Do powyższego należy doliczyć czas poświęcony na ewentualny dojazd.

Logistyka przy planowaniu trasy

Najprościej jest, jeśli wycieczkę możemy zacząć spod domu i tam zakończyć. W takim przypadku staraj się tak zaplanować trasę, żeby tworzyła pętlę. Ciekawszym rozwiązaniem jest powrót inną trasą niż tą samą.

Najczęściej jednak jest tak, że musisz gdzieś dojechać, bo cel jest zbyt daleko, żeby do niego dotrzeć i wrócić w przeciągu jednego dnia. W takim wypadku musisz posłużyć się jakimś środkiem transportu. Jeśli użyjesz samochodu, to tak jak wcześniej wspomniałem, staraj się zaplanować trasę w kształcie pętli, co urozmaici drogę powrotną.

Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków transportu publicznego i powrót na piechotę. Wtedy cel Twojej wycieczki może znajdować się dwa razy dalej niż w przypadku wystartowania i powrotu do domu tylko piechotą. Jest to lepsze rozwiązanie, niż wyjście z domu i powrót autobusem czy pociągiem dlatego, że nie zawsze uda Ci się zdążyć na dany pociąg, autobus albo bus. Poza tym nie jesteś związany konkretną godziną odjazdu środka transportu.

Planowanie trasy a uczestnicy wycieczki

Są wędrowcy, którzy uwielbiają samotną włóczęgę, ale i tak od czasu do czasu maszerują w większej grupie. Znakomita większość woli podróżować z innymi osobami. Jest to przecież forma integracji, spędzenia czasu z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi.

Planując trasę wycieczki pamiętaj, żeby dostosować ją do możliwości „najsłabszego” uczestnika. Podam przykład. Ostatnio planowałem sobotni wypad po okolicy. Jeden z kilku uczestników był parę tygodni po wycięciu wyrostka robaczkowego. Mógł chodzić, ale powoli i nie za długo. Zaplanowałem więc trasę na około 10 km. Przebyliśmy ją razem z postojami, posiłkiem i podziwianiem krajobrazów w 5 godzin. Dla niego był to pierwszy taki dłuższy wypad po zabiegu. Wszyscy byli zadowoleni z wycieczki.

Podsumowując, dobre zaplanowanie trasy nie jest trudne, jeśli weźmie się pod uwagę powyższe zagadnienia.

Życzę Ci udanego planowania tras i realizacji tych planów.

Zapraszam także do komentowania artykułu. Może masz jakieś uwagi, spostrzeżenia albo może chciałbyś coś od siebie dodać.

planowanie trasy - piechur
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy/e
Odpowiedzi w treści
Wyświetl wszystkie komentarze