Odzież turystyczna, czyli jak się ubrać na piesze wędrówki

Właściwy dobór odzieży na piesze wędrówki gwarantuje komfort podczas podróży. Jeśli będzie nam zbyt gorąco lub za zimno, to zamiast podziwiać piękno krajobrazu, będziemy myśleć tylko o tym, że czujemy się niekomfortowa. Kolejna myśl, jaka nam przyjdzie do głowy to chęć powrotu do domu, czy do kwatery. Taka sytuacja odbierze nam całą przyjemność z wycieczki. Dlatego podam kilka wskazówek, które Ci pomogą przy doborze odzieży na piesze wędrówki.

Czynniki, za pomocą których dobieramy odzież

Poniżej przedstawię parę czynników, które warunkują właściwy wybór odzieży na wycieczkę pieszą:

  • warunki atmosferyczne

  • ergonomia

  • rodzaj terenu

  • ewentualnie rodzaj noclegu i atrakcje

Za pomocą powyższych kryteriów możemy właściwie się ubrać na pieszą wyprawę. Właściwa odzież, tu polecam odzież turystyczną, dobrze dobrane buty, akcesoria i ekwipunek pozwolą Ci w pełni korzystać z dobrodziejstw pieszego wypadu.

Warunki atmosferyczne

Głównym czynnikiem, który warunkuje nasz ubiór, to warunki atmosferyczne. Sprawa wydaje się oczywista, ale wiele razy uczestnicy pieszych wycieczek popełniają tu błędy.

Zimą, kiedy jest niska temperatura, należy ubrać się na tzw. „cebulkę”, dlaczego? Jeżeli założysz bieliznę, jakąś bluzę i ciepłą kurtkę, to przy większym wysiłku fizycznym, rozgrzejesz się. Niestety nie będziesz mógł zdjąć kurtki, bo będzie Ci za zimno. Możesz ją tylko rozpiąć czy rozsunąć. W plecy i ręce będzie Ci gorąco, a z przodu poczujesz dotkliwy chłód.

Lepszym rozwiązaniem jest założenie na siebie kilku warstw, np. zamiast ciepłej kurtki założenie polara i lekkiej kurtki przeciw wiatrowej i przeciwdeszczowej. Polar i kurtka powinny być oddychające. W innym wypadku będziesz się czuł, jak zawinięty w plastikową folię. Jeśli się zagrzejesz, zdejmiesz lekką kurtkę i schowasz lub przypniesz do plecaka. Jeżeli poczujesz chłód, założysz ją ponownie. Oprócz tego przy silnym wietrze, taka kurtka zapobiegnie wychłodzeniu organizmu.

Pamiętaj także o założeniu bielizny termicznej, także na dół pod spodnie. To sprawi, że całe ciało będzie dobrze zabezpieczone przed zimnem.

W upalne letnie dni, unikajmy bielizny termicznej, chyba, że będzie to bardzo cienka koszulka. Unikajmy także koszulek bawełnianych. Taka koszulka, jeśli jest wilgotna, traci swoje właściwości termiczne i przy podmuchach wiatru będziemy czuć nieprzyjemny chłód.

W taką pogodę dobrym ubraniem będzie koszulka ze sztucznego tworzywa. Oddychająca i dobrze odprowadzająca wilgoć na zewnątrz. Dobrym przykładem są koszulki trekkingowe. 

Weźmy ze sobą również lekką kurtkę przeciwdeszczową. Zajmuje mało miejsca i nie odczujemy jej wagi podczas marszu, a będziemy przygotowani na ewentualny deszcz. Przyda się także w chwili, kiedy będziemy chcieli usiąść na ziemi i odpocząć lub coś zjeść.

W deszczową pogodę załóżmy, oprócz kurtki przeciwdeszczowej, jeszcze odpowiednie spodnie, które nam nie przemokną. W prawdzie mokre spodnie nie są tak dokuczliwe jak mokra odzież na plecach czy klatce piersiowej i brzuchu, ale obniżają komfort podróżowania i ograniczają ruchy przylepiając się do nóg.

Pamiętaj, żeby spodnie były lekko elastyczne i oddychające. To nie krępuje ruchów podczas podejść. Jeżeli założysz np. dżinsy, to będzie Ci niewygodnie podchodzić pod górę, bo takie spodnie ograniczają ruchy. Spodnie trekkingowe świetnie się sprawdzą w takiej sytuacji.

Na rynku jest duży wybór odzieży turystycznej, która świetnie się nadaje na piesze wypady. Odzież turystyczna jest zaprojektowana i wyprodukowana właśnie na wędrówki czy to po górach, czy też nizinach.

Istotne dodatki

Ważnym elementem odzieży jest czapka, rękawiczki i komin lub chusta. Nie polecam szalik, ponieważ lubi się przesuwać i najczęściej jest zbyt ciepły. Jeżeli marzną Ci ręce załóż grubsze rękawiczki. Czasem w bardzo mroźną pogodę dobrze jest wybrać rękawice z jednym palcem. W takich rękawicach ręce mniej marzną, ale są mniej wygodne.

Czapka winna być oddychająca oraz odprowadzająca wilgoć na zewnątrz. W nieoddychającej czapce szybko się spocimy i w następstwie tego, przy małym wysiłku lub na postoju, będzie nam zimno w głowę.

Latem także nie zapominajmy o nakryciu głowy. W długim marszu na słońcu łatwo nabawić się udaru.

Jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do marszu z kijkami, a chcesz je zabrać na pieszą eskapadę, to załóż rękawiczki, zapobiegnie to otarciom czy odciskom na dłoniach.

odzież turystyczna
Przykładowa kurtka turystyczna na deszczową pogodę

Ergonomia

Ergonomia jest kolejnym czynnikiem warunkującym dobór odzieży na piesze wycieczki. Odzież powinna być wygodna i nie krępująca ruchów. Jeżeli założymy ciasną kurtkę i używamy kijków, to przy każdym kroku będziemy z nią „walczyć”. Wcześniej omówiłem rolę spodni podczas wędrówki.

Pamiętaj o wygodnych skarpetach. Powinny być bezszwowe i odprowadzające wilgoć.

Przed wyprawą ubierz się w to, w czym planujesz wyjść, załóż plecak i sprawdź, czy jest Ci wygodnie. Ta część odzieży, która ogranicza ruchy lub czujesz się w niej niekomfortowo, powinna być wymieniona na inną, w której czujesz się dobrze.

Rodzaj terenu

Może się wydawać, że ten czynnik jest mało istotny, ale w niektórych przypadkach tak nie jest. Jeżeli idziesz do lasu i będziesz chodził po wąskich ścieżkach, gdzie są wystające gałęzie, ostrężyny czy gęste poszycie, załóż długie spodnie i bluzę z długim rękawem nawet wtedy, kiedy jest gorąco. W lesie zwykle jest chłodniej, a uchronisz się przed zadrapaniami i ukłuciami. Jest to też forma zabezpieczenia przed kleszczami oraz innymi insektami, które lubią nas atakować w leśnych ostępach. Pamiętaj, żeby odzież była odporna na rozdarcia. W innym przypadku wystające patyki, czy kolczaste krzewy mogą uszkodzić Ci ubranie.

Także podczas marszu przez wysokie trawy, długie mocne spodnie zabezpieczą Cię przed drobnymi skaleczeniami i ukłuciami. Mniej będziesz patrzył pod nogi, a większą uwagę przywiążesz do podziwiania okolicy.

odzież turystyczna - piechur

Rodzaj noclegu i atrakcje

Jeżeli na swojej trasie planujesz nocleg, to od jego rodzaju zależy także dobór ubrania. Także atrakcje zaplanowane podczas wycieczki mogą mieć wpływ na to, co założysz na siebie.

Nocleg w agroturystyce, czy pokoiku wiele nie zmienia, oprócz tego, że musimy zabrać ze sobą coś do spania. Natomiast nocleg w terenie, czy to w hamaku, czy na ziemi, czy w namiocie powoduje, że do spania musimy się przygotować.

W nocy zazwyczaj jest chłodniej niż w dzień. Dobrym zwyczajem jest nie spanie w odzieży, w której się podróżuje. Weźmy do tego celu coś innego.

Wiele osób zabiera ze sobą dres, inni zakładają na noc komplet bielizny termicznej. Ważne, żeby Ci było wygodnie i ciepło. Nic tak nie psuje nastroju, jak nieprzespana noc, w trakcie której przemarzniesz do szpiku kości.

Jeśli na trasie planowane są jakieś atrakcje, np. ognisko, to załóż na siebie coś, co nie przepali się przy pierwszej iskrze, która spadnie Ci na ubranie.

Jeżeli będzie to kulig, to ubierz się cieplej. Siedzisz wtedy na sankach w jednej pozycji, nie ruszasz się i wtedy dodatkowa warstwa odzieży zapobiegnie przemarznięciu. Załóż też ciepłą czapkę, rękawice i komin lub chustę.

Podsumowując, właściwy dobór odzieży jest jednym z czynników, który sprawiają, że wycieczka będzie udana i długo zapadnie w Twojej pamięci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy/e
Odpowiedzi w treści
Wyświetl wszystkie komentarze