Obostrzenia w turystyce pieszej obowiązujące do 31 stycznia 2021 roku

Od marca 2020 roku mamy do czynienia z szeregiem ograniczeń wprowadzanych z dnia na dzień. Jedne wprowadzane są na krótko, inne obowiązują dłużej, w jeszcze innych przypadkach zmienia się ich zakres. Ilość zmian i ich zakres powoli zaczyna być na tyle duża, że można się w tym pogubić.

Które obostrzenie szczególnie dotykają turystyki pieszej i w jakim zakresie? Jakie warunki musimy spełnić, żeby spokojnie wędrować bez obawy o ukaranie mandatem?

Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Obostrzenia dotyczące noszenia maseczek.

 • Od 28 listopada 2020 roku zmieniły się zasady dotyczące noszenia maseczek, które obowiązują do dzisiejszego dnia. Co bezpośrednio lub pośrednio dotyczy piechurów? Oto lista sytuacji, w których musimy zakrywać usta i nos:

  • na drogach, placach, bulwarach oraz promenadach

  • na terenie cmentarzy

  • na terenie miejsca postojów pojazdów, także na parkingach leśnych

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. klatka schodowa)

  • w obiektach handlowych, obiektach usługowych, placach targowych, również na straganach

  • w środkach komunikacji publicznej

  • na statkach pasażerskich

  Jakie są wyjątki:

  • samochód w trakcie podróży prywatnej

  Oczywiście zwolnione z noszenia maseczki są osoby, które mają przeciwwskazania zdrowotne, w tym osoby, które mają trudności w samodzielnym zakryciu ust i nosa. Osoby takie muszą jednak posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Gdzie nie trzeba nosić maseczek

Zasłanianie ust i nosa nie jest obowiązkowe:

 • w lesie

 • w parku, zieleńcu czy ogrodzie botanicznym

 • w ogrodzie zabytkowym

 • na terenie rodzinnych ogródków działkowych

 • na plaży

Z tego wynika, że bez maseczki możemy wędrować po lasach, parkach, górach itd. Jeśli wchodzimy w przestrzeń publiczną, mamy obowiązek zakryć usta i nos. Nawet idąc przez wieś składającą się z kilku domów, takie obostrzenie obowiązuje. To samo dotyczy wejścia do malutkich sklepików czy zakupów na straganach. Dojeżdżając czy wracając z wypadu środkami komunikacji publicznej również powinniśmy zakrywać usta i nos.

Obostrzenie dotyczące zgromadzeń

Wycieczka piesza jest swego rodzaju zgromadzeniem publicznym, a co za tym idzie, możliwe są zgromadzenia publiczne, ale z ograniczeniem do 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowania bezpiecznej odległości co najmniej 1,5 metra od siebie. Odległość między zgromadzeniami winna wynosić powyżej 100 metrów.

Nie jestem pewny, czy obowiązek zasłaniania ust i nosa w zgromadzeniach dotyczy również terenów leśnych, parków, ogrodów botanicznych itd. – nie znalazłem takiej informacji. Ale wydaje się, że w wyżej wymienionych miejscach, nie ma takiego obowiązku.

Oznacza to dla nas, że ilość osób będących uczestnikami wyprawy pieszej, nie powinna przekraczać 5 osób. Osoby te winny iść od siebie w odległości co najmniej 1,5 metra. Jeśli uczestników będzie więcej, winniśmy podzielić się na grupy pięcioosobowe i iść w odległości 100 metrów jedna od drugiej.

obostrzenia-piechur

Obostrzenia w usługach hotelarskich

Od 28 grudnia 2020 roku obowiązuje zakaz prowadzenie usług hotelarskich z małymi wyjątkami takimi, jak: usługi świadczone długoterminowo, usługi świadczone dla kierowców zawodowych, sportowców, służby zdrowie itd.

Niestety zwykły turysta pieszy nie wpisuję się w żadną z tych grup. Co za tym idzie, w myśl obecnych przepisów, wyprawy kilkudniowe z noclegiem w kwaterach prywatnych czy hotelach nie wchodzą w grę, a przynajmniej teoretycznie.

obostrzenia-piechur

Obostrzenia – przepisy a życie

Powyżej przedstawiłem sytuację prawną, która obowiązuje co najmniej do 31 stycznia 2021 roku i dotyczy obostrzeń związanych z turystyką pieszą.

Do każdych przepisów należy podejść zdroworozsądkowo. Oto co mam na myśli:

 • Jeśli idziecie w większej grupie, to w lesie nikt Wam nic nie powie. Kiedy znajdziecie się w niewielkiej wsi, jest znikoma szansa, że ktoś się do Was „przyczepi”. Natomiast, jeśli wejdziecie w teren zurbanizowany, starajcie się podzielić w mniejsze grupki i idźcie w odległości kilkudziesięciu metrów. Żaden policjant czy strażnik miejski nie będzie biegał za Wami z miarką i patrzył czy idziecie w odległości 100 metrów. W ostateczności możecie udawać, że się nie znacie i spotkaliście się przypadkiem.

 • Zakrywajcie usta i nos w przestrzeni publicznej, jednak, kiedy jesteście we wsi liczącej kilka domów, to nie musicie być nadgorliwi. Ale przed wejściem do wiejskiego sklepiku, załóżcie maseczki.

 • Co do noclegów, wprawdzie usługi hotelarskie są niedostępne dla zwykłego śmiertelnika, ale bardzo łatwo te przepisy obejść. Nie jest zabronione udostępnianie pokoi nieodpłatnie, a można rozliczyć się z gospodarzem w inny sposób, np. może on dla nas świadczyć usługi polegające na oprowadzeniu po okolicy.

 • Prawnicy są zgodni, że wiele z obostrzeń ma wątpliwą podstawę prawną. Jeśli „wpadniecie” na np. braku maseczki, to nie przyjmujcie mandatu. Sądy w tej chwili z automatu oddalają takie wnioski.

Szczegółowy wykaz obostrzeń: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Życzę dużo zdrówka, pięknych wrażeń na ośnieżonych szlakach i zachęcam do komentarzy. Może macie jakieś przemyślenia związane z tematem – podzielcie się nimi.

Zachęcam do lektury innych artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy/e
Odpowiedzi w treści
Wyświetl wszystkie komentarze