Obostrzenia w turystyce pieszej obowiązujące do 31 stycznia 2021 roku
Od marca 2020 roku mamy do czynienia z szeregiem ograniczeń wprowadzanych z dnia na dzień. Jedne wprowadzane są na krótko, inne obowiązują dłużej, w jeszcze innych przypadkach zmienia się ich zakres. Ilość zmian i ich zakres powoli zaczyna być na tyle duża, że można się w tym pogubić.
Które obostrzenie szczególnie dotykają turystyki pieszej i w jakim zakresie? Jakie warunki musimy spełnić, żeby spokojnie wędrować bez obawy o ukaranie mandatem?
Postaram się odpowiedzieć na te pytania.
Obostrzenia dotyczące noszenia maseczek.
Od 28 listopada 2020 roku zmieniły się zasady dotyczące noszenia maseczek, które obowiązują do dzisiejszego dnia. Co bezpośrednio lub pośrednio dotyczy piechurów? Oto lista sytuacji, w których musimy zakrywać usta i nos:
na drogach, placach, bulwarach oraz promenadach
na terenie cmentarzy
na terenie miejsca postojów pojazdów, także na parkingach leśnych
na terenie nieruchomości wspólnych (np. klatka schodowa)
w obiektach handlowych, obiektach usługowych, placach targowych, również na straganach
w środkach komunikacji publicznej
na statkach pasażerskich
Jakie są wyjątki:
samochód w trakcie podróży prywatnej
Oczywiście zwolnione z noszenia maseczki są osoby, które mają przeciwwskazania zdrowotne, w tym osoby, które mają trudności w samodzielnym zakryciu ust i nosa. Osoby takie muszą jednak posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
Gdzie nie trzeba nosić maseczek
Zasłanianie ust i nosa nie jest obowiązkowe:
w lesie
w parku, zieleńcu czy ogrodzie botanicznym
w ogrodzie zabytkowym
na terenie rodzinnych ogródków działkowych
na plaży
Z tego wynika, że bez maseczki możemy wędrować po lasach, parkach, górach itd. Jeśli wchodzimy w przestrzeń publiczną, mamy obowiązek zakryć usta i nos. Nawet idąc przez wieś składającą się z kilku domów, takie obostrzenie obowiązuje. To samo dotyczy wejścia do malutkich sklepików czy zakupów na straganach. Dojeżdżając czy wracając z wypadu środkami komunikacji publicznej również powinniśmy zakrywać usta i nos.
Obostrzenie dotyczące zgromadzeń
Wycieczka piesza jest swego rodzaju zgromadzeniem publicznym, a co za tym idzie, możliwe są zgromadzenia publiczne, ale z ograniczeniem do 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowania bezpiecznej odległości co najmniej 1,5 metra od siebie. Odległość między zgromadzeniami winna wynosić powyżej 100 metrów.
Nie jestem pewny, czy obowiązek zasłaniania ust i nosa w zgromadzeniach dotyczy również terenów leśnych, parków, ogrodów botanicznych itd. – nie znalazłem takiej informacji. Ale wydaje się, że w wyżej wymienionych miejscach, nie ma takiego obowiązku.
Oznacza to dla nas, że ilość osób będących uczestnikami wyprawy pieszej, nie powinna przekraczać 5 osób. Osoby te winny iść od siebie w odległości co najmniej 1,5 metra. Jeśli uczestników będzie więcej, winniśmy podzielić się na grupy pięcioosobowe i iść w odległości 100 metrów jedna od drugiej.

Obostrzenia w usługach hotelarskich
Od 28 grudnia 2020 roku obowiązuje zakaz prowadzenie usług hotelarskich z małymi wyjątkami takimi, jak: usługi świadczone długoterminowo, usługi świadczone dla kierowców zawodowych, sportowców, służby zdrowie itd.
Niestety zwykły turysta pieszy nie wpisuję się w żadną z tych grup. Co za tym idzie, w myśl obecnych przepisów, wyprawy kilkudniowe z noclegiem w kwaterach prywatnych czy hotelach nie wchodzą w grę, a przynajmniej teoretycznie.

Obostrzenia – przepisy a życie
Powyżej przedstawiłem sytuację prawną, która obowiązuje co najmniej do 31 stycznia 2021 roku i dotyczy obostrzeń związanych z turystyką pieszą.
Do każdych przepisów należy podejść zdroworozsądkowo. Oto co mam na myśli:
Jeśli idziecie w większej grupie, to w lesie nikt Wam nic nie powie. Kiedy znajdziecie się w niewielkiej wsi, jest znikoma szansa, że ktoś się do Was „przyczepi”. Natomiast, jeśli wejdziecie w teren zurbanizowany, starajcie się podzielić w mniejsze grupki i idźcie w odległości kilkudziesięciu metrów. Żaden policjant czy strażnik miejski nie będzie biegał za Wami z miarką i patrzył czy idziecie w odległości 100 metrów. W ostateczności możecie udawać, że się nie znacie i spotkaliście się przypadkiem.
Zakrywajcie usta i nos w przestrzeni publicznej, jednak, kiedy jesteście we wsi liczącej kilka domów, to nie musicie być nadgorliwi. Ale przed wejściem do wiejskiego sklepiku, załóżcie maseczki.
Co do noclegów, wprawdzie usługi hotelarskie są niedostępne dla zwykłego śmiertelnika, ale bardzo łatwo te przepisy obejść. Nie jest zabronione udostępnianie pokoi nieodpłatnie, a można rozliczyć się z gospodarzem w inny sposób, np. może on dla nas świadczyć usługi polegające na oprowadzeniu po okolicy.
Prawnicy są zgodni, że wiele z obostrzeń ma wątpliwą podstawę prawną. Jeśli „wpadniecie” na np. braku maseczki, to nie przyjmujcie mandatu. Sądy w tej chwili z automatu oddalają takie wnioski.
Szczegółowy wykaz obostrzeń: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Życzę dużo zdrówka, pięknych wrażeń na ośnieżonych szlakach i zachęcam do komentarzy. Może macie jakieś przemyślenia związane z tematem – podzielcie się nimi.
Zachęcam do lektury innych artykułów
Wiązanie butów trekkingowych i turystycznych
Wiązanie butów trekkingowych i turystycznych W tym artykule chcę poruszyć temat wiązania butów. Mogło by...
Czytaj dalej...Góra Zelejowa w zimowej odsłonie
Góra Zelejowa w zimowej scenerii Parę kilometrów na północ od Chęcin rozciąga się Pasmo Zelejowskie...
Czytaj dalej...Dni wolne od pracy w 2021 roku
Dni wolne od pracy w 2021 roku, czyli kiedy planować piesze wycieczki Często zdarza się,...
Czytaj dalej...Szlaki turystyczne – kolory mają znaczenie
Szlaki turystyczne – kolory mają znaczenie Praktycznie każdy w swoim życiu zetknął się ze szlakami...
Czytaj dalej...