Jakie mapy turystyczne i jak z nich korzystać

Przy planowaniu trasy, jeśli nie znasz dobrze teren, w który się wybierasz, czy wręcz idziesz w daną okolicę pierwszy raz, nieodzownym narzędziem do zaplanowania trasy będzie mapa turystyczna. W tym miejscu powiem kilka słów o mapach zarówno tych “papierowych” jak i mapach online.

Mapy turystyczne „papierowe” - skala

Jest wiele rodzajów map. Dla nas bardzo przydatne będą mapy z zaznaczonymi szlakami turystycznymi. Takie mapy, to najczęściej mapy turystyczne, chociaż widziałem zaznaczone szlaki na innych rodzajach map.

Teraz mała uwaga. Od dłuższego czasu na rynku są dostępne mapy laminowane. Mapy te są odporne na wodę i przecieranie na zgięciach. Także dużo łatwiej się je składa, co dla niektórych nie jest bez znaczenia. Dlatego jeżeli macie wybór, to pomimo tego, że mapa laminowana jest najczęściej droższa, wybierz właśnie taką. Posłuży Ci dużo dłużej, zwłaszcza jeśli zabierasz ją w teren.

Kolejnym ważnym aspektem jest skala mapy. Do celów turystyki pieszej mapa nie powinna mieć większej skali niż 1:50 000. Im mniejsza skala, tym mapa dokładniejsza. Jeżeli możesz zdobyć mapę w skali 1:25 000 to jeszcze lepiej. Na takiej mapie często są zaznaczone drogi leśne a nawet większe ścieżki.

Dobrze jest mieć mapę, która obejmuje całą trasę naszej wyprawy. Wtedy nie musimy nosić dwóch map i próbować ich ze sobą łączyć, kiedy przechodzimy z obszaru objętego jedną mapą, do obszaru, który jest zawarty na drugiej.

Mapy turystyczne - jakie informacje zawierają

Na dobrych mapach turystycznych są opisane orientacyjne czasy, w jakich można przebyć dany odcinek szlaku turystycznego. To jest bardzo przydatna informacja przy planowaniu trasy.

Kolejną rzeczą są zaznaczone atrakcje turystyczne i miejsca godne uwagi. Można tak zaplanować trasę, żeby uwzględnić ich jak najwięcej.

Inne ważne informacje to: przystanki autobusowe, granice parków i rezerwatów czy granice państw.

Do planowania noclegów przydaje się wiedza o schroniskach czy polach namiotowych.

Staraj się zawsze mieć przy sobie mapę turystyczną, nie raz pomoże Ci znaleźć wyjście z trudnych sytuacji.

Mapy turystyczne online

Myśląc o mapach online pewnie pierwsze przyszły Ci do głowy mapy google. Mapy te, podczas pieszych wędrówek, rzadko się przydają. Na tej mapie nie ma oznaczonych szlaków turystycznych.

Bardziej interesujące są turystyczne mapy online. Dobrym przykładem jest: https://mapa-turystyczna.pl. Na tej mapie możemy wyznaczyć sobie początek i koniec trasy oraz punkty pośrednie. Mapa sama wyliczy Ci odległość, teoretyczny czas, w jakim przejdziesz trasę oraz przewyższenia. Pamiętaj, żeby przy planowaniu czasu wędrówki uwzględnić postoje, czas na posiłki itd.

Szerzej o planowaniu tras wędrówek piszę tutaj.

Duży atutem tej mapy jest możliwość udostępniania jej inny uczestnikom planowanej wycieczki. Po wyznaczeniu trasy, kopiujemy zawartość paska adresu i wysyłamy mailem, messengerem itd.

Jest też aplikacja na telefon komórkowy, co czasami się przydaje. Jeżeli się zgubisz, to aplikacja, na podstawie sygnału GPS, pokaże Ci, gdzie jesteś w terenie. Pomoże to odnaleźć właściwą drogę.

Słabością powyższej mapy jest to, że trasa, którą planujemy, musi prowadzić po szlakach. Jeżeli Twoja trasa będzie prowadzić przez nieoznaczone szlakami drogi, to tu pojawia się problem. Nawet jeśli szlaki są blisko siebie, to mapa ich nie połączy. Można sobie pomóc w ten sposób, że zaplanuj 2 albo 3 trasy i sam sobie musisz poradzić w miejscach łączenia tych tras. Także wszystkie wyliczenia musisz sobie zsumować sam.

Ja osobiście korzystam z obu map naraz. Trasę najczęściej planuję online, ale w terenie wolę mapę papierową. Oczywiście mam przy sobie telefon z aplikacją: Mapa Turystyczna.

Zobacz inne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy/e
Odpowiedzi w treści
Wyświetl wszystkie komentarze