Jak zorganizować pieszą wycieczkę?

Aby nasza wędrówka sprawiła nam dużo przyjemności i pozostała na długo w pamięci, musimy się do niej dobrze przygotować. W tym tekście opiszę kilka praktycznych wskazówek, które pomogą odpowiedzieć na pytanie: jak zorganizować pieszą wycieczkę? Dobre przygotowanie pozwoli uniknąć kłopotów podczas wypadu.

Jak zorganizować pieszą wycieczkę - zaplanowanie celu i trasy

Trasę planujmy z uwzględnieniem takich czynników jak:

 • cel wyprawy

 • ciekawe miejsca, które można zobaczyć po drodze

 • naszych możliwości, pamiętajmy aby dobrać tak trasę, żeby mógł ją przejść najsłabszy z uczestników wędrówki

 • czas, który możemy poświęcić na wyprawę

 • ewentualny dojazd i noclegi

Najczęściej w okolicy, w której mieszkamy jest wiele wartych odwiedzenia miejsc. Często spotykam się z przypadkami, w których ludzie nie znają swojej okolicy w promieniu kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów. Kiedy poznają takie miejsce w swoim otoczeniu są pozytywnie zaskoczeni. Poszperajmy w Internecie, a na pewno coś znajdziecie.

Oczywiście innym przypadkiem jest dłuższa eskapada. Tu trzeba starannie zaplanować zarówno trasę jak i dojazd, a także noclegi. Zarezerwujcie sobie wcześniej miejsce do spania, jeżeli nie planujecie spać pod chmurką.

Usiądzie nad mapą, czy to papierową czy online i sprawdźcie ile czasu zajmie Wam wędrówka. Bywa, że dobór zbyt długiej trasy sprawia, że albo nie dajemy rady jej przejść, albo nie późno przychodzimy na nocleg i wstajemy następnego dnia zmęczeni, a tu trzeba ruszać dalej.

Za krótka trasa pozostawia pewien niedosyt. Chciałoby się iść dalej, ale to już niestety koniec.

Dobrym zwieńczeniem całodziennej wędrówki jest posiłek przy ognisku, często pojawia się gitara, śpiewy, rozmowy i pozytywna energia.

Jak zorganizować pieszą wycieczkę - prognoza pogody

Przy planowaniu wycieczki czasami zapominamy o prognozie pogody. Wstajemy rano, w dniu wymarszu, a za oknem ciemno, buro i wieje. W taką pogodę nie chce się nigdzie wychodzić. Oczywiście są osoby, którym to nie przeszkadza, ale większość z nas raczej by się nie ruszyła z domu. Umówiliśmy się z kilkoma, czy nawet większą ilością znajomych. I co tu teraz zrobić?

Dlatego, jeżeli wybieramy konkretny termin, to sprawdźmy, czy pogoda będzie nam sprzyjać, żeby nasz wypad był przyjemnością, a nie łażeniem w mokrych ciuchach, ze zmarzniętymi rękami i nogami i z opuszczoną głową.

Prognoza pogody szczególnie ważna jest w górach. Tam, jeśli widoczność jest słaba, to wejście na szczyt sporadycznie bywa satysfakcjonujące, bo na górze nic nie widać tylko „mleko” na około. Są tacy, którzy wchodzą po to, żeby zdobyć dany szczyt, ale czyż nie jest bardziej satysfakcjonująca możliwość zobaczenia zapierających dech w piersiach widoków?!

jak zorganizować pieszą wycieczkę - piechur

Jak zorganizować pieszą wycieczkę - odzież i obuwie

Kolejnym ważnym elementem udanej wyprawy jest właściwy dobór obuwia i odzieży. Buty to podstawa wyposażenia dobrego piechura. Dobierzmy je odpowiednio do terenu. Nie pójdziemy przecież w przysłowiowych szpilkach w góry. Dobrymi butami w niewymagający teren na kilkukilometrową trasę będą buty sportowe. W trudniejszy teren załóżmy buty z lepszym bieżnikiem. Dostosujmy również obuwie do warunków pogodowych. Latem w upalne dni sprawdzą się buty z „oddychających” materiałów, a w chłodne dni – cieplejsze. Wraz z nabytym doświadczeniem, dobierzemy sobie buty, które będą nam pasować idealnie.

Pamiętajcie, żeby nie zakładać butów, które dopiero kupiliśmy, bo może się to skończyć szybszym powrotem do domu, kiedy buty obetrą nam stopy i nie będziemy mogli iść dalej przez ból.

Odzież także należy dobrać do warunków pogodowych. W chłodne dni ubierajmy się na cebulkę, żeby w razie zagrzania była możliwość zdjęcia jednej czy dwóch warstw. Na postoju załóżmy je znowu, żeby nie wychłodzić organizmu. Zarówno przegrzanie jak i wychłodzenie bywa przyczyną zaziębienia. Włóżmy do plecaka lekką kurtkę przeciwdeszczową tak na wszelki wypadek. Jeśli nawet nie spadnie deszcz, to będziemy mogli na niej usiąść i odpocząć czy zjeść posiłek w czasie wędrówki.

Na dłuższe wyprawy weźmy ze sobą bieliznę oraz skarpety na zmianę.

Jak zorganizować pieszą wycieczkę - ekwipunek

Następnym zagadnieniem, na które należy zwrócić uwagę, to ekwipunek. Jego elementy to:

 • plecak

 • akcesoria takie jak kompas, telefon, latarka, mapa, nóż, zapalniczka, zapałki, krzesiwo, piła itd.

 • apteczka

 • śpiwór, namiot, hamak itd.

 • kije

W zależności od wybranej trasy dobierzmy odpowiednio ekwipunek. Jeśli idziemy na jednodniową wycieczkę, to nie będziemy potrzebować namiotu czy śpiworu, ale na kilkudniową eskapadę z zaplanowanymi noclegami w teranie, będą to niezbędne elementy ekwipunku.

Na jednodniowy wypad przyda nam się:

 • plecak dobrany odpowiednio do zawartości

 • mapa lub GPS, przyda się też telefon

 • latarka, jeśli nie uda nam się wrócić przed zmrokiem

 • apteczka z podstawowym wyposażeniem, ból głowy może popsuć nawet najlepiej zapowiadającą się wycieczkę

 • jeśli planujemy ognisko – zapałki / zapalniczka / krzesiwo, piła, nóż

 • kije trekkingowe – przy dłuższym marszu odciążają barki i sprawiają, że podróż staje się łatwiejsza

Na wypadu kilkudniowe z noclegiem w terenie weźmy dodatkowo:

 • śpiwór (niektórzy zastępują go kocem)

 • matę, karimatę lub materac

 • namiot lub hamak wraz z tarpem (płachta biwakowa)

 • przedmioty higieny osobistej – szczoteczka, pasta, mydło lub żel, dezodorant

 • ręcznik

Często przydają się takie rzeczy jak: sznurek, naczynia turystyczne, kubek, igła i nici.

Jak zorganizować pieszą wycieczkę - piechur

Jak zorganizować pieszą wycieczkę - żywność i napoje

Wiem z doświadczenia, że nawet na godzinny spacer warto wziąć ze sobą niewielką butelkę z wodą. A co wziąć na dłuższe wędrówki?
Na jednodniowy wypad wystarczy parę kanapek, batonik albo czekolada i butelka wody. Jeśli planujemy ognisko, to zabierzmy ze sobą kiełbaskę albo to, co lubimy przyrządzać na ognisku, ale nie przesadzajmy z ilością.

Na kilkudniowe wypady zaplanujmy każdy posiłek. Sprawdźmy, czy będziemy mieć możliwość uzupełnienia zapasów po drodze, to może zmniejszyć ciężar plecaka. Czasami na trasie są punkty gastronomiczne, można wtedy skorzystać z ich usług. Weźmy to pod uwagę przy planowaniu trasy.
Pamiętajcie o pojemnikach czy opakowaniach na żywność, aby nasze jedzenie nie ubrudziło nam plecaka i jego zawartości.

Nie pijcie, ani nie przyrządzajcie posiłków na wodzie z niepewnego źródła. Może to skończyć się kłopotami żołądkowymi albo nawet wizytą w szpitalu.
Osoby uzależnione od papierosów, powinny pamiętać o zaopatrzeniu się w ich odpowiednią ilość.

Jeśli planujemy posiłki w terenie, pamiętajmy o zabraniu odpowiedniego sprzętu – naczyń biwakowych, kubka, noża itd.

Jak zorganizować pieszą wycieczkę - towarzystwo

W czasie wędrówki dobrze mieć przy sobie osobę, w której towarzystwie komfortowo się czujemy. Często zdarza się, że maszerujemy w większej grupie i spędzamy z nią dłuższy czas. Dlatego warto zastanowić się nad doborem osób, z którymi wyruszymy na wyprawę. Zdarza się, że wśród uczestników wycieczki jedna lub więcej osób, psują całą frajdę narzekaniem, czepianiem się, marudzeniem itd. Cała wycieczka, choćby najlepiej zaplanowana, z pięknymi widokami i cudownymi miejscami, będzie nieudana. Dlatego zastanówcie się chwilę, kogo zapraszacie na wędrówkę.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie: jak zaplanować pieszą wycieczkę? Planujcie, realizujcie plany i cieszcie się życiem!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy/e
Odpowiedzi w treści
Wyświetl wszystkie komentarze