Dni wolne od pracy w 2021 roku, czyli kiedy planować piesze wycieczki

Często zdarza się, że pracodawca już na początku roku wymaga od pracowników wstępnego zaplanowania urlopów w bieżącym roku. Spójrz, jak zaplanować dni wolne od pracy w 2021 roku, które można przeznaczyć na piesze wędrówki.

Lista dni ustawowo wolnych od pracy w 2021 roku

 • 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok

 • 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli

 • 4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt

 • 5 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt

 • 1 maja (sobota) – Święto Pracy

 • 3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja

 • 23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

 • 3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało

 • 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego

 • 1 listopada (poniedziałek) – Dzień Wszystkich Świętych

 • 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości

 • 25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt

 • 26 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Za święta przypadające w soboty, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowe dni wolne. W tym roku będą to 1 maja i 25 grudnia. Za święta przypadające w niedzielę nie otrzymasz dodatkowego wolnego.

Dni wolne od pracy - styczeń

Na początku stycznia nadarza się świetna okazja na długi wypad. Biorąc 4 dni urlopu możesz mieć nawet 10 dni wolnego. Czyli biorąc wolne 4-5 stycznia oraz 7-8 stycznia – w sumie od 1 stycznia (Nowy Rok) do 10 stycznie (niedziela) jest 10 dni wolnego, które można spożytkować na piesze wycieczki.

Jest to wymarzony czas dla miłośników zimowych pejzaży.

dni wolne od pracy - piechur

Dni wolne od pracy - maj

Kolejna okazja nadarza się w maju. W tym wypadku 4 dni urlopu dają w sumie 9 dni odpoczynku od pracy, które można przeznaczyć na włóczęgę po szlakach.

1 maja wypada w sobotę, 3 w poniedziałek, czyli urlop od 4 do 7 maja daje w sumie 9 dni wolnego. Może się jeszcze zdarzyć, że pracodawca odda Ci jeszcze jeden dzień wolny za 1 maja, który może przedłużyć wolny czas. Najczęściej jednak taki dzień jest oddawany w piątek po Bożym Ciele (w tym roku jest to 4 czerwca).

W tym czasie jest jeszcze szansa na „upolowanie” łąki pełnej krokusów.

dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy - czerwiec

Przełom maja i czerwca także sprzyja dłuższej przerwie od pracy. 3 czerwca (czwartek) przypada Boże Ciało. Biorąc 4 dni urlopu: 31 maja – 2 czerwca oraz 4 czerwca, łącznie będziesz miał/a 9 dni na piesze wycieczki. Może się zdarzyć, że pracodawca wyznaczy piątek (4 czerwca) dniem wolnym za święto 1 maja, które przypada w sobotę. W takim wypadku 3 dni urlopu dają 9 dni wolnego.

Ostatnie lata pokazały, że czerwiec jest jednym z najcieplejszych miesięcy w roku. Słońce zachodzi późno i sprzyja długim wędrówkom.

dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy - listopad

Listopad wydaje się być najkorzystniejszym miesiącem w tym roku pod względem dni wolnych od pracy. 1 listopada (poniedziałek) oraz 11 listopada (czwartek) dają duże pole do manewru. Jeśli zdecydujesz się na 8 dni urlopu, to w zamian będziesz miał/a 16 dni wolnych od pracy: od 30 października do 14 listopada.

Jest to okres, w którym lasy z przewagą drzew liściastych wyglądają bajecznie kolorowo. Krajobrazy ze szczytów gór w Beskidach czy Bieszczadach zapierają dech w piersiach.

dni wolne od pracy - piechur

Podsumowanie

Przy założeniu, że weźmiesz urlop we wszystkie sugerowane powyżej dni, ich suma wyniesie: 20 dni minus 1 dzień za 1 maja, czyli 19 dni urlopu. Suma wszystkich dni wolnych od pracy w tym czacie wyniesie: 44 dni – blisko półtora miesiąca.

Większość z nas ma 26 dni urlopu w ciągu roku, czyli pozostanie jeszcze 7 dni w zapasie.

Oczywiście możesz dowolnie wybrać sobie czas urlop. Powyżej zasugerowałem te, które moim zdaniem są najkorzystniejsze i ułatwią Ci planowanie wypoczynku w 2021 roku.

Jeśli masz jakieś uwagi, pytania czy propozycje, to zachęcam do komentarzy pod artykułem.

Zachęcam do lektury innych artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy/e
Odpowiedzi w treści
Wyświetl wszystkie komentarze