Jakie wybrać buty do chodzenia na pieszą wędrówkę
Spotkałem się z taką obiegową opinią, że prawdziwy piechur powinien mieć dobre buty. Trudno się z tym nie zgodzić. Jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia uczestnika pieszej wędrówki. Nie raz i nie dwa spotkałem się z sytuacją, że źle dobrane buty do chodzenia były przyczyną przedwczesnego zakończenia wycieczki. W tym miejscu chciałem poświęcić temu tematowi kilka słów.
Jakie czynniki determinują dobór butów do chodzenia na piesze wycieczki
Jest parę czynników, od których zależy wybór odpowiedniego obuwia na pieszą wędrówkę:
warunki atmosferyczne
rodzaj terenu
ergonomiczność butów
Za pomocą powyższych kryteriów możesz optymalnie dobrać buty do chodzenia na wypad w teren. Spokojnie je przeanalizuj, a wybór butów do chodzenia będzie dużo łatwiejszy. Poniżej szerzej je omówię.
Buty do chodzenia w różnych warunkach atmosferycznych
Wydaje się, że to sprawa oczywista, a jednak piechurzy czasami lekceważą ten czynnik. Widywałem osoby na pieszej wycieczce, podczas której padał deszcz, w butach do biegania z siateczki. Łatwo się domyśleć, że po paru godzinach, taka osoba miała przemoczone nogi, było jej zimno i często mogła mieć odparzone stopy.
Dlatego przed wyjściem w teren sprawdź prognozę pogody. Jeśli będzie gorąco i sucho, załóż przewiewne, oddychające buty. Jeżeli ma być ciepło, ale będzie padał deszcz, wybierz buty, które nie przemakają, ale stopa w nich oddycha itd.
Zimą, w zależności od temperatury i pokrywy śnieżnej, wybierz buty, które nie przemokną i w nich nie zmarzniesz. Jeśli będziesz szedł w głębszym śniegu, załóż stuptuty, czyli ochraniacze, które zapobiegną dostawaniu się śniegu do butów.
Buty do chodzenia na piesze wycieczki a rodzaj terenu
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wybór obuwia na wyprawę pieszą, jest rodzaj terenu. I tu także wiele razy widziałem błędne „wybory” na nogach uczestników pieszych wycieczek.
Jeżeli teren jest bardzo wymagający, taki jak góry, załóż buty z twardszą podeszwą, z dobrym bieżnikiem i za kostkę.
Zbyt miękka podeszwa spowoduje po dłuższym marszu, że będziesz odczuwał każdy kamyczek pod stopami. Prowadzi to do dyskomfortu, a z czasem nawet do dotkliwego bólu.
Bieżnik w podeszwie wpływa na Twoją przyczepność. W górach ma to bardzo istotne znaczenie, ponieważ większość trasy prowadzi albo pod górę, albo są to zejścia. Jeżeli będziesz się ślizgał to zarówno podejścia, jak i zejścia będą sprawiać Ci trudności, a niektóre, zwłaszcza w deszczowe dni, mogą być nie do pokonania.
Zimą w górach warto zaopatrzyć się w raki, bo czasami nawet najlepszy bieżnik nie daje takiej przyczepności na oblodzonych ścieżkach, która pozwoli swobodnie maszerować.
Buty za kostkę usztywniają staw skokowy. Przy marszu po kamieniach i nierównościach, zwłaszcza przez kilka godzin, kiedy człowiek jest zmęczony, bardzo łatwo nabawić się kontuzji. Wysokie obuwie uchroni Cię przed skręceniem czy zwichnięciem nogi.
Typową odmianą butów do pokonywania górski szlaków, są buty trekkingowe.
W teren mniej wymagający, np. niziny, gdzie nie ma dużej ilości kamieni lub innych nierówności, sprawdzą się buty do chodzenia do kostki. Bieżnik nie musi być taki głęboki. Podeszwa może być bardziej miękka niż w butach do wędrówek po górach. Dobrze sprawdzą się w takim wypadku buty turystyczne.
Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz się do lasu, dobrze jest założyć wyższe buty, które osłonią Cię przed ukąszeniem żmii.
Jeżeli teren jest różnorodny to załóż buty, które będą dopasowane do najbardziej wymagającego odcinka trasy.

Buty do chodzenia a ergonomia
Niby rzecz oczywista, ale okazuje się, że nie dla wszystkich. Przy doborze butów pomocne będą poniższe wskazówki:
nie zakładaj na wędrówkę zamałych albo zaciasnych butów
nie zakładaj butów, które Cię obcierają
nie zakładaj butów, które są zniszczone
nie zakładaj nowych butów, najpierw trzeba je „rozchodzić” i sprawdzić czy nie obetrą Ci stóp
Buty do chodzenia na piesze wędrówki powinny być wygodne i dobrze dopasowane.
Skarpety
Nie zapominaj o dobrych skarpetach, najlepiej bezszwowych. Czasami szwy powodują otarcia. Skarpety winny być również oddychające i pozwalające odprowadzić wilgoć na zewnątrz. W zimę dobrym wyborem są skarpety z wełny, a najlepiej z wełny z merynosa. Wełna, nawet jeśli jest wilgotna, to zachowuje około 80% swoich właściwości termicznych.
Wybór butów wcale nie jest taki prosty, ale z czasem można nabrać wprawy i cieszyć się komfortem podczas wędrówek.

Jak się ubrać na piesze wędrówki
Zachęca do lektury wpisu na tematu sposobu ubierania się na piesze wycieczki.